Stockholm (Švédsko)

Stockholm

Pohled na Stockholm

Pohled na Stockholm

Město zaplavené vodou a zelení. I tak by se dala charakterizovat nádherná švédská metropole Stockholm. Ne nadarmo se totiž o Stockholmu hovoří jako o jednom z nejkrásnějších měst Skandinávie. Pro Švédsko představuje hospodářské, průmyslové, ale i kulturní centrum, ve kterém kromě více než tři čtvrtě milionu obyvatel sídlí také královská rodina, vláda a parlament. Velkým lákadlem pro všechny cestovatele je především půvabné historické centrum. Návštěva hlavního města země tří korunek tak nemůže rozhodně nikoho zklamat.

Švédsko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 29.7.2020 11:41

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://svedsko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Stockholm leží na východním pobřeží Švédska. Rozkládá se na 14 ostrovech mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem.

Souřadnice: 59° 21' SŠ, 18° 4' VD

Plocha: 188 km2


Obyvatelstvo

Populace: 795 163

Stockholm - poloha na mapě

Stockholm - Zajímavosti, památky

Hlavní a největší město Švédského království se rozkládá na 14 ostrovech, v místě, kde jezero Mälaren splývá s Baltským mořem. Není proto příliš překvapující, že Stockholm bývá, podobně jako například Amsterdam, připodobňován k italským Benátkám. Stockholm je rovněž známý svým ohleduplným přístupem k životnímu prostředí a hovoří se o něm jako o jednom z nejzelenějších evropských měst. Třicet procent území švédské metropole zabírá voda a stejnou plochu tvoří parky. Stockholm prostě není klasickým velkoměstem, ve kterém vás sužuje všudypřítomný smog a hluk.

Stockholm - parlament Riksdag

Stockholm - parlament Riksdag

Ať už se do Stockholmu vypravíte jako obyčejný turista, nebo třeba jako respektovaný vědec či literát, abyste si zde při slavnostním ceremoniálu převzali plaketu pro laureáta Nobelovy ceny, Stockholm ve vás jistě zanechá pozitivní dojem. Při plánování pobytu je dobré pamatovat na to, že ve Švédsku jsou ceny vyšší než ve většině ostatních západoevropských zemí. Na druhou stranu je pravdou, že ve Stockholmu berou ohledy na mladé lidi a seniory, takže reprezentanti těchto věkových skupin mívají po předložení příslušného dokladu v muzeích i dopravních prostředcích poměrně výrazné slevy. Před cestou rovněž nezapomeňte, že se ve Švédsku neplatí eurem, nýbrž švédskou korunou (1 SEK je zhruba 2,70 Kč).

Historie Stockholmu sahá do třináctého století, takže není divu, že na čtrnácti ostrovech spojených téměř šedesáti mosty na turisty čeká mnoho památek, které by neměly v žádném případě zůstat opomenuty.

První na seznamu těchto pozoruhodností je nepochybně Stadshuset, neboli radnice, na jejíž půdě se každoročně koná slavnostní banket ku příležitosti udělování Nobelových cen. Impozantní stavbu se stometrovou věží si můžete prohlédnout za 50 SEK. Na ostrově Stadsholmen, v nejstarší čtvrti Gamla Stan, se nachází Královský palác, oficiální sídlo švédského panovníka. Pokud se na nádvoří nachomýtnete ve správný čas, budete moci sledovat výměnu hradní stráže. V blízkosti Královského paláce stojí katedrála Storkyrkan a kostel Riddarholmskyrkan, místo posledního spočinutí švédských vládců.

Hala Globe ve Stockholmu

Hala Globe ve Stockholmu

Pokud budete mít při pobytu ve Stockholmu čas a chuť prozkoumat okolí města, využijte městskou hromadnou dopravu a navštivte plác Drottningholm, rezidenci švédské královské rodiny. Ve Stockholmu si na své přijdou i fanoušci nejrychlejší kolektivní hry na světě. Švédsko je zemí hokeji zaslíbenou a stockholmská hala Globen, charakteristická svým netradičním architektonickým provedením, už byla svědkem nejednoho napínavého hokejového zápasu.

Stockholm je také proslulý svými muzei. Za všechny jmenujme například Vasa muzeum (Vasamuseet), ve kterém se mohou návštěvníci kochat vrakem obrovské válečné lodi Vasa, jež šla ke dnu hned při své první plavbě v roce 1628. Více než tři sta let nerušeně dlela na mořském dně, aby byla roku 1961 vyzvednuta z hlubin, podrobena zkoumání a pod dohledem zkušených restaurátorů umístěna do vzniklého muzea, kde ji můžete obdivovat po zaplacení vstupného ve výši 110 SEK. Za návštěvu rozhodně stojí i muzeum a zoo Skansen, jehož název se ujal jako obecné označení pro typ muzea lidových staveb rozmístěných v přírodě. Skansen byl založen na konci devatenáctého století s cílem uchovat pro budoucnost připomínku tradičního rázu staveb a způsobu života seveřanů před nástupem industrializace. Výše vstupného se ve Skansenu odvíjí od právě probíhajícího ročního období.


Stockholm - Doprava

O letecké spojení Stockholmu s okolním světem se starají hned čtyři letiště. Pokud se do švédské metropole vydáte z České republiky, jako místo přistání připadají v úvahu dva z těchto vzdušných přístavů. Když budete cestovat na palubě ČSA, první kroky na švédské půdě podniknete na Stockholm - Arlanda Airport, rozhodnete-li se využít služeb Ryanair, přistanete na Stockholm - Skavsta Airport

Stockholm - radnice

Stockholm - radnice

Stockholm - Arlanda Airport je největším švédským letištěm. Leží zhruba 40 kilometrů severně od centra města. K přesunu z letiště je nejlepší využít vlakovou dopravu. Rychlovlaky Arlanda Express jezdí non stop celý den a do centra vás dovezou během 20 minut za cenu 240 švédských korun (SEK). Pokud vám tato částka přijde zbytečně vysoká, zvolte kombinaci autobusové a vlakové dopravy. Autobus SL č. 583 vás z letiště doveze na zastávku Märsta, kde přestoupíte na osobní vlak směrem Stockholm. Tento způsob dopravy vás přijde na 80 SEK a zabere celkově asi hodinu. Autobusy Flygbussarna dojedou do centra Stockholmu zhruba za 40 minut a lístek stojí 120 SEK. Průměrná cena za taxi se pohybuje kolem 470 SEK.

Letiště Skavsta Airport se nalézá sto kilometrů jižním směrem od Stockholmu a je využíváno nízkonákladovými společnostmi. Do centra města vás v současné době autobusy Flygbussarna dovezou za zvýhodněnou cenu 100 SEK a cesta bude trvat zhruba 80 minut. Levnější dopravu poskytují aerolinky Ryanair. Jestliže se rozhodnete využít jejich službu Fly by Coach, zaplatíte za cestu 50 SEK. Taxi k cestě do Stockholmu pravděpodobně zvolí jen zámožnější cestovatelé, neboť jízda vyjde na 1 300 SEK.


Stockholm - Ubytování

Nabídka ubytovacích kapacit ve Stockholmu je pestrá, jak tomu bývá u všech významných měst. Nocleh v pětihvězdičkovém hotelu může přijít jednu osobu i na 2 500 SEK. V tříhvězdičkovém hotelu vás nechají složit hlavu zhruba za 1 200 SEK. Kdo hledá nejlevnější ubytování ve Stockholmu, nalezne jej v některém z hostelů, kde za přespání ve společném pokoji zaplatíte částku od 200 SEK. Cena za samostatný pokoj začíná na 300 SEK.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 20.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Stockholm

28.05.2017 13:47 Misenka
---.eurotel.cz

Zdravim mam dotaz da se zde platit i eurem mame sice promenene 200 svesdskych korun ale spis mame ty eura

08.05.2016 15:31 Bara
---.111.broadband10.iol.cz

Muzu poprosit o odkaz na ryan air bus z letiste do centra, nemuzu najit, dekuji moc.

20.11.2015 20:39 Ili
---.32.broadband11.iol.cz

Právě jsme se vrátili ze Stockholmu, byla to tentokrát delší návštěva, město je úžasné, i v tomhle ročním období. Už teď se těším na další návštěvu.Mohu jen doporučit. Vyplatí se koupit jízdenku na delší čas, městská doprava funguje fantasticky, ale pokud můžete, choďte pěšky, stojí to za to...

13.07.2015 03:48 josef
---.bb.online.no

jedu tam decka

14.05.2014 08:28 johy 2
---.plzen-edu.cz

dobrý jména lidičky

11.05.2014 13:59 Michaela
---.static.grapesc.cz

Prosím tě Jouda..Však Česko je taky krásný světadíl ale kdybychom si toho více vážili tak bychom mohli mýt více cestujících :-) Ale i přesto musím uznat že Švédsko je krásný světadíl:-))

03.09.2013 09:50 Jana
---.volksbank.cz

Kláro, můžu se zeptat, jak se ten hotel jmenoval? Rádi bychom tam vyrazili. díky.

29.07.2013 18:20 Klara
---.w90-10.abo.wanadoo.fr

právě jsem se vrátila ze Stockholmu a musím nesouhlasit s tím, že by byl Stockholm výrazně dražší než ostatní města. Zůstali jsme v moc pěkném hotelu se snídaní přímo v centru města za 100 euro pro dva. Pokud bych srovnala tuto cenu s hotely na stejné úrovni v jiných destinacích, musela bych opravdu hledat. Vyšší ceny jsou za alkohol - láhev vína cca 350 SEK, velké pivo cca 60 SEK. Obědy se dají pořídit cca 100 a večeře za 160 SEK. Ceny, které uvádím jsou ceny za restaurační zařízení na velmi pěkné úrovni. Pokud chcete, můžete si ve stánku koupit hotdog za 25 SEK (dva kusy). Systém MHD Vás dopraví opravdu všude a za týdenní kartu jsme platili 320 SEK. Pokud chcete Stockholm navštívit, není to problém - ani s malým rozpočtem. Letenky jsou mimo sezónu výrazně levnější a hotel se dá najít v centru za 25 euro na noc. Stockholm je krásné město a stojí za to ho vidět. bon voyage

20.06.2013 20:16 Johy
---.net.upcbroadband.cz

Tam chci jet aspoň na měsíc :(. Příroda, žádný smog a navíc se tam starají o životní prostředí :)

25.05.2013 20:56 lukas
---.bredband.skanova.com

doprava z letiste do centra pomoci flygbussarna autobusu stoji aktualne 99 sek

04.11.2012 18:24 blbka
---.net.upcbroadband.cz

jojo :D

23.05.2011 12:48 jouda
---.customer.poda.cz

chtela bych tu bydlet

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist